На полях ФГ «Золотий ранок» на Дніпропетровщині в цьому сезоні вперше посадили ріпак і отримали на 25% більшу врожайність, ніж сільгоспвиробники по сусідству. Такого результату вдалося досягти завдяки запиленню, адже підприємство, окрім напрямку рослинництва, розвиває ще й бджільництво та тримає найбільшу пасіку в Криничанському районі.
Як бджоли забезпечують приріст до 25% урожайності
«Цього року ми вперше посіяли ріпак і отримали на 25% більшу врожайність порівняно з тими господарствами, де не проводилось запилення. При цьому мали однакові умови, сорти та систему підживлення, відстань між полями складала 20 км. На ріпаку +25% врожайності дуже відчутні. Також запилення практикуємо на соняшнику. Раніше пробували на гречці, але зараз у нашій кліматичній зоні ця культура нерентабельна через низьку ціну. Загалом для запилення необхідно багато бджіл: наприклад, на 1 га соняшнику потрібна одна бджолосім’я, на 1 га ріпаку — дві бджолосім’ї. А в нас лише в Преображенській сільській раді 25 тис. га землі, й половина з них засівається соняшником», — розповідає син власника господарства «Золотий ранок» Вадим Саранча.
Фермери займалися спочатку лише рослинництвом, обробляючи 600 га в Криничанському районі, але 6 років тому Вадим вирішив розвивати ще один напрям — бджільництво, отримавши для цього третю вищу освіту в Дніпропетровському аграрному університеті за напрямом «Переробка продукції тваринництва», підрозділ «Бджільництво». Перші дві освіти фермер має за фахом ІТ і менеджмент.
«Зрозумів, що офісна робота не для мене, більше люблю спілкуватися з людьми, їздити на виробництва. Тож коли отримав можливість зайнятися своєю справою — довго не роздумував», — згадує Вадим Саранча.
Починав з 200 бджолосімей, а на сьогодні «Золотий ранок» вже має понад 1 тисячу бджолосімей. Але господарство нарощує не лише обсяги. Тут застосовуються найпередовіші та найефективніші технології в бджільництві. Сам же Вадим Саранча має вже чималий авторитет серед пасічників, очолює Криничанську спілку пасічників, є членом ради обласного об’єднання «Дніпровські пасічники», а з минулого року долучився ще й до громадської спілки «Промислові пасічники України».
Надійний помічник на пасіці
За кілька років існування господарство «Золотий ранок» облаштувало столярний цех, де взимку працівники пасіки виготовляють вулики та рамки для власного використання. Також є цех з відкачування меду, де встановлено польську лінію.
Новим придбанням господарства, про яке із захопленням розповідає Вадим Саранча, став навантажувач Weidemann.
«В липні ми купили навантажувач саме під потреби пасіки, а саме — для перевезення вуликів, розвантаження меду та сиропу. Ми вибирали між кількома навантажувачами. Промислові пасіки в Україні користуються, як правило, навантажувачами AVANT. Але для нашого господарства ми обрали Weidemann: він більший, потужніший, має більшу вантажопідйомність, виготовлений з якісного металу, міцний — те що треба для бджільництва.
До того ж він легкий в управлінні, що не створює проблем у пошуку оператора. Саме таку машину я хотів — мінімум електроніки, це не легковий автомобіль, а робоча техніка, яка має постійно працювати», — пояснює свій вибір Вадим Саранча.
Також він розповідає, що навантажувач легший і маневреніший, що дає змогу працювати в невеликих посадках, плавніше і м’якше рухається за рахунок шарнірної рами, що дуже важливо для перевезення бджіл.
За словами представника ГК «ТРІА» Дмитра Бєляєва, основа конструкції машин Weidemann — легендарний хитний опорний шарнір. Всі чотири колеса мають постійний контакт з поверхнею, і машина рухається з максимальним тяговим зусиллям. Крім того, це забезпечує їй унікальну маневреність і плавність у русі.
Компактна конструкція, низький центр тяжіння, малий радіус розвороту і велика потужність — ці характеристики відрізняють навантажувачі Weidemann від аналогів на ринку
«Ми перевозили восени свою пасіку з полів на зимівлю на базу вже навантажувачем Weidemann. За один раз він піднімає 12 вуликів, і поки нам цього достатньо. Але коли пасіка розшириться, у машини є потенціал. Її робоча вага становить 1 т, за один раз може підіймати та вантажити чотири палети, а це — 16 вуликів. При цьому навантажувач витрачає небагато пального: заправляємо 20 л, і при нашому графіку роботи на пасіці вистачає на 4 дні», — зазначає Вадим Саранча.
За його підрахунками, за рік навантажувач наїжджатиме не більше 200 мотогодин, але це виключно на роботах із перевезення пасіки. Проте в господарстві планують задіяти машину також на завантаження невеликих пакерних вантажів.
Навантажувачі Weidemann без проблем можуть виконати будь-яку робочу задачу, вони працюють швидко, універсально та безпечно
Серед переваг Weidemann Дмитро Бєляєв відмічає здатність 100%-го блокування диференціала в разі необхідності, що забезпечує максимальне тягове зусилля, а у вимкненому стані при нормальному режимі руху знижує знос шин.
Крім того, всі сільськогосподарські та колісні навантажувачі Weidemann оснащуються двома підйомними циліндрами, які дозволяють оптимально розподілити навантаження на навантажувальні важелі та забезпечують стійкість навантажувального пристрою.
У техніці Weidemann кінематика обирається відповідно до розміру машини. Це дозволяє забезпечити оптимальне співвідношення сил. Перевага P-кінематики полягає в забезпеченні точного паралельного руху по всьому діапазону довжини ходу.
Перспектива: розширення та вихід на експорт
Навантажувач Weidemann придбали з розрахунку, що пасіка збільшуватиметься до 2 тис. бджолосімей. Тобто вже зараз наявна техніка та лінія викачування меду готові до такого розширення, лишилося укомплектуватися відстійником на 3 т меду. Паралельно господарство набирає працівників для обслуговування напрямку бджільництва.
«Щоправда, цього року ми зібрали близько 30 т меду, що на 50% менше, ніж торік. Плануємо виграти за рахунок ціни на мед, яка сьогодні росте. Якщо раніше вона складала 26 грн/л, то зараз уже близько 40 грн/л. Можливо, у зв’язку з недобором меду в усіх країнах ситуація з цінами на нього зміниться. Стараємося продавати мед, коли на ринку є вигідна ціна», — розповідає Вадим Саранча.
Він зазначає, що цей сезон був несприятливим для бджільництва — через погодні умови вимерзла акація, ріпаку було дуже мало, і тому в усіх пасічників у наявності переважно лише соняшниковий мед.
«Як правило, найбільше бджіл підгодовують весною. Минула зима була не холодна, і кожна бджолосім’я з’їла всього 1,5 кг меду, але весною на кожну бджолосім’ю пішло по 20 кг меду. Перезимівля однієї сім’ї приблизно обходиться в 350 грн, і це лише годівля, а ще додатково є витрати на ветпрепарати. Також маємо витрати, пов’язані із закупівлею маточного поголів’я бджіл — чистопородних маток замовляємо із Австрії. Сьогодні в переважній більшості утримуємо породу бакфаст і десь 30% карпатки, але ми її замінимо, оскільки вона дуже рійлива. В породі для нас головне — стійкість комах до хвороб, продуктивність і мінімальна рійливість», — розповідає Вадим Саранча.
Поки що мед господарство збуває трейдерам, але в майбутньому планує поставити власну фасувальну лінію і, крім внутрішнього ринку, постачати продукцію на експорт.
Завдяки можливостям спеціального оснащення, а також наявності величезної линійки змінних робочих органів, навантажувачі Weidemann є незімінними помічниками не тільки в сільскому господарстві та тваринництві, а й у комунальному, садово-парковому, лісовому та будівельному господарстві та на більшості виробничих потужностей.
З питань придбання навантажувачив Weidemann звертайтесь до представників офіційного дилера ГК ТРІА у наближчому регіоні https://www.tria-agro.com/kontakty/
За матеріалами видання AGROEXPERT