Телескопічні навантажувачі впевненими кроками продовжують завойовувати симпатії вітчизняних сільгоспвиробників. За останні роки техніка фактично стала незамінним помічником у кожному виробничому підрозділі господарства, але із цим тенденція на ці агрегати не зупинилася. Натомість, пліч-о-пліч із великогабаритними телескопічними машинами, сучасні господарства намагаються більш активно залучати до щоденної роботи і ергономічні компактні міні-навантажувачі.
Шукаєте навантажувач? Обирайте із розумінням справи та за потребами
Така техніка регулярно знаходить поціновувачів за свою характерну здатність працювати там, куди немає ходу великим колісним або телескопічним навантажувачам у силу габаритів. Машини до 1,5 м в ширину і 2 м у висоту можна спокійно використовувати у вузьких приміщеннях із низькими стелями (сінних сараях, корівниках радянських часів, складах птахоферм) та механізувати ту роботу, яка допоки на фермах закривається фізичною працею (від підвезення насіннєвого матералу до вичищення гною з приміщень).
Але разом із тим, компактний навантажувач залишається навантажувачем, а тому, перш ніж купляти такий агрегат, потрібно тверезо зважувати фронт його потенційних робіт та зіставляти їх із доступним функціоналом майбутнього помічника. Більш детально говоримо про це із Олександром Любченко, керівником відділу продажів ГК «ТРІА», ексклюзивним дилером Weidemann в Україні.
Олександре, ваша компанія має великий досвід роботи із навантажувачами. Почнемо з загального — як і чому ви вирішили зайнятися цією технікою?
На початку 2000-х років у європейських господарствах почався масовий тренд на навантажувальну техніку. І як завжди трапляється з усіма тенденціями, пройшовши випробування часу у західних колег, «телескопи» почали перекочовувати до нас, поступово завойовуючи довіру вітчизняних аграріїв. Побачивши потенціал цієї техніки на власні очі, ми зрозуміли, що її популярність у с.-г. секторі буде й надалі зростати. Тож, уклавши у 2015 році договір із компанією Weidemann, ми зайнялися дистрибуцією техніки цього виробника на території України.
Які, на Вашому досвіді, помилки найчастіше супроводжують процес вибору навантажувача?
Основною помилкою у розрізі придбання будь-якого навантажувача є бажання здешевити на машині. Покупець бере «голий» телескоп, не зіставляючи можливості такого агрегату зі своїми планами на нього. Як наслідок, господарство заощаджує декілька тисяч євро, але натомість отримує некомфортну для оператора техніку, яка може узагалі не відповідати характеру робіт на фермі.
Ще однією дуже грубою помилкою буде порушення нормативів вантажопідйомності, встановлених виробником. Іноді господарства намагаються збільшити цей показник за рахунок навішування саморобних противаг і, в подальшому, надмірно завантажувати машину. Але в цьому випадку починає страждати вузол кріплення стріли та підвищується ризик прориву шлангів гідравліки.
Тобто для досягнення позитивних результатів треба звертати увагу на технічні характеристики навантажувача і зіставляти їх із завданнями, які цьому агрегату доведеться вирішувати…
Абсолютно. На сучасному ринку телескопічних навантажувачів є моделі для різної діяльності, від будівництва до прибирання території.
Ми, наприклад, спеціалізуємося на продажі компактних навантажувачів для щоденних робіт у межах господарства. Але на моїй практиці були клієнти, які хотіли отримати універсальну машину, яка б відвантажувала зерно, складувала солому, завантажувала кормозмішувач і вичищала гній із приміщень. А вже за рік той самий телескоп починали залучати ще й у будівництво виробничих приміщень та ремонт доріг.
Тут і починають виникати проблеми, оскільки ані гідравліка, ані стріла, ані шасі агрегату не передбачені для такого виду діяльності.
Ви сказали, що спеціалізуєтеся на компактних навантажувачах. Розкажіть більш детально про сфери їхнього застосування.
Якщо говорити про нашу продукцію, то найбільшою популярністю на вітчизняному ринку користуються телескопічні навантажувачі Weidemann T5522. Цю модель вітчизняні аграрії часто використовують для збору зерна, підвезення насіннєвого матеріла до сівалок під час посівної, транспортування тюків соломи та вичищення гною з тваринницьких приміщень.
У цих агрегатів є якісь особливості збірки?
Основною відмінністю цієї техніки є ергономічна конструкція. У випадку Т5522, наприклад, ми говоримо про ширину колії 1,5 м та висоту кабіни 2 м, що дозволяє йому працювати у найбільш скутих умовах.
Окрім того, в стрілі цієї моделі встановлено два окремих гідроциліндри підіймання: один — уздовж стріли, другий — поперек. Всередині неї також знаходиться гідроциліндр, який відповідає за висування стріли. Ця система називається VLS (Vertical Lift System). Вона дозволяє налаштувати хід телескопічної стріли таким чином, щоб та автоматично висувалася в верхній частині і засувалася під час опускання.
Таким чином, вантаж завжди триматиметься над однією точкою та розташовуватиметься впритул до машини. У суміші з опцією крабового ходу та малим внутрішнім радіусом розвороту (1,19 мм) це дає користувачам змогу використовувати навантажувач, зокрема, на зернових складах чи в тваринницьких будівлях.
За рахунок менших розмірів не страждає вантажопідйомність чи стійкість?
Ця модель може похвалитися хорошою номінальною вантажопідйомністю на рівні 2,2 т у центрі ваги навантаження, продуктивністю гідравліки 70 л/хв (із опційним збільшенням до 106 л/хв) та висотою підйому на 5,5 м із висунутою стрілою.
В тваринницьких приміщеннях та складах зазвичай обмаль світла та площі, тож оператору необхідно мати кабіну із хорошою оглядовістю… На що порадите звертати увагу у розрізі вибору кабіни?
В ідеалі, якщо ми говоримо про роботу в обмежених умовах, то кабіна повинна забезпечувати чудовий огляд навісного обладнання, безпосередньої робочої зони і всього оточення машини. Щоб підвищити оглядовість без втрат у ергономіці, в кожній машині Weidemann йде глибока посадка бокового скла і високе положення сидіння.
Також не варто забувати, що навантажувач щоденно (а подеколи навіть цілодобово) працює у полях, виробничих приміщеннях та на запилених складах, тому в кабіні обов’язково повинні бути і система кондиціонування, і додаткове освітлення, і система очищення скла. На жаль, відмова від цих речей у нас є досить поширеною практикою. Іноді дуже довго доводиться пояснювати клієнту, що купівля телескопічного навантажувача для польових робіт без кондиціонера рівносильна вбивству оператора.
Що ж стосується освітлення, його варто адаптувати відповідно до умов, у яких працюватиме агрегат. Якщо у полі, то окрім стандартного освітлення, зовнішні елементи навантажувача варто обладнати галогенними лампами для підсвічування у вечірній час. Якщо ж мова йде про експлуатацію в закритих темних приміщеннях, то варто розглянути комплект світлодіодних фар на кабіні чи телескопічній стрілі.
А якщо ми говоримо про комунальні роботи?
Останнім трендом серед закордонних господарств стають так звані «міні-телескопи». Навіть у великих підприємств із великими об’ємами все одно залишається рутинна діяльність, яку можна механізувати, поставивши одну людину виконувати цілий спектр робіт. З цією метою ми пропонуємо шарнірно-зчленовані компактні машини Hoftrac.
Вони, за своїх досить маленьких габаритів (ширина колії становить 780 мм), мають відносно непогану вантажопідйомність (до 900 кг) та потужність гідравліки (44,8 л/хв.), а також обладнані гідравлічною системою швидкої заміни навісного обладнання.
Я на власні очі бачив, як оператор менш ніж за хвилину, не виходячи з кабіни, знімав одну «навіску» та встановлював іншу: фахівець закінчив чистити корівник, швидко змінив відвал на вила та поїхав вантажити солом’яні тюки. Завдяки цьому перерва між різними видами виконуваних на фермі робіт може тривати не більше 3–5 хвилин.
Усе це в сумі дозволяє використовувати їх для ефективнішого догляду за територією, зокрема збору листя, вивезення сміття, підгортання корму, вичищання гною тощо.
Більшість вітчизняних господарств із цією метою використовує старі МТЗ. В чому проявляється перевага міні-навантажувачів?
МТЗ дійсно спокійно проїжджає корівником. Але нам же треба не їздити, а працювати. Оператору потрібно бути гранично уважним, тому трактор центральним проходом їде обережно і нешвидко. А компактний міні-навантажувач може «летіти» корівником як трасою, ще й, до того ж, розвертатися.
В результаті всі операції в рамках ферми робляться оперативніше мінімум на 10–20 хвилин. А чим швидше машина виконує роботу, чим більше часу вона економить, тобто тим вищою є продуктивність усього господарства.
Знову ж таки, у господарствах дороги далеко не ідеальні — часто трапляються ями, розмита земля та інші нерівності. Чи зможе міні-телескоп маневрувати в таких умовах?
Так, звичайно. Основа конструкції компактних навантажувачів Weidemann — шарнірне зчленування. Тобто передній і задній мости можуть рухатися незалежно один від одного, що дозволяє їм швидко реагувати на будь-яку нерівність. Таким чином, усі чотири колеса машини контактують із землею на будь-якій поверхні, що дозволяє рухатися із максимальним тяговим зусиллям без втрати потужності.
Часто буває таке, що новий навантажувач все ж змушений працювати із широким асортиментом існуючої навіски іншого виробника. Чи передбачена у Weidemann така адаптивність?
Наші машини можуть бути оснащені з заводу спеціальною рамкою, яка дає змогу доволі просто та зручно поєднувати навантажувач із інструментами і обладнанням типу Euro.
Важливою складовою якісного бренду є своєчасний сервіс-супровід та наявність у постачальника складу запчастин. Як ви вирішуєте це питання?
Сервісний департамент ГК «ТРІА» надає послуги з гарантійного та післягарантійного обслуговування техніки, а спеціалісти регулярно відвідують навчальні курси на заводі Weidemann.
Що стосується запчастин, у німецької сторони є центральний склад, де дилери можуть замовляти потрібні елементи за допомогою електронної системи. Питання отримання запчастини займає не більше 24 годин. Окрім того, у нас є власні організовані склади для технічного обслуговування.
Наскільки регулярним має бути технічне обслуговування навантажувачів?
Технічний огляд необхідно проводити згідно регламенту — оптимальною періодичністю обслуговування вважається частота 500 мотогодин. Крім цього також встановлюють і часовий термін в 12 місяців.
Який середній експлуатаційний вік навантажувачів Weidemann?
Кожна машина німецького виробника проходить остаточний контроль — фахівці перевіряють заправні обсяги, налаштовують двигуни, усувають виявлені дефекти. Потім машини виїжджають на випробувальну трасу, де ще раз перевіряються на всі основні функції: швидкість, значення гідравлічного тиску, результати вимірювання уповільнення при гальмуванні, самоустановлювальні упори шарніра і оптимальне число обертів двигуна.
Отримані показники фіксуються в заключному протоколі, який, власне, і регламентує життєвий цикл машини. З мого досвіду він може становити і 15–20 років.
За матеріалами статті «Тваринництво та Ветеринарія», Д. Крюков