Міні — навантажувач для тваринницької ферми: малі розміри, ЯК ВЕЛИКА ПЕРЕВАГА!
Міні-навантажувачами прийнято називати маневрені машини, призначені для роботи в обмеженому просторі. Ідея проста, втім переконлива. Невеликі габарити для вузьких тва¬ринницьких будівель та підйомна стріла з навісним обладнанням — аналогічні повноцінним телескопічним навантажувачам агрегати в більш компактному виконанні дозволяють оста¬точно механізувати усю трудомістку ручну працю на виробництві.
І насправді неважливо, про що йде мова — роздачу чи підгортання корму, прибирання гною чи підмітання, розкидання підстилки чи транспортування тюків — завдяки дуже широкому вибору навісного обладнання такий навантажувач перетворюється в універсальний багатофункціональний агрегат.
«Машинка на підхваті»
Щоб познайомимося ближче з цим «міні-чудом» у робочих умовах ми вирушили у ФГ «У Лукомор’я» с. Златоустівка Донецької області. Господарство займається вирощуванням зернових та олійних культур, виробництвом паливних брикетів із соломи та розведенням червоно-рябих голштинів, 2-тисячне поголів’я (з них 1000 голів дійного) яких у виробничих приміщеннях ферми щоденно обслуговує міні-навантажувач Hoftrac 1280 від німецького виробника Weidemann. «Власне, для тваринницької ферми минулого року ми і придбали цю одиницю, — підводить нас до агрегату директор ферми Єрхов Олександр Анатолійович.
Основна функція міні-навантажувача в господарстві — заміна ручної праці, тож потрапивши в господарство, машині дуже швидко знайшли застосування, що дозволило суттєво полегшити роботу тваринників. І судячи з побаченого, ці слова важко назвати перебільшенням. Зараз міні-навантажувач залучений у більшість рутинних процесів на фермі — «машинку на підхваті» (як свій агрегат охрестили працівники господарства) постійно використовують для підмітання приміщень, прибирання гною, транспортування соломи та підгортання кормів на кормовому столі. Звісно ж, багатофункціональність та універсальність кожного навантажувача упирається лише в наявний на фермі асортимент навісного обладнання. Розуміючи це, одразу з агрегатом фермер придбав «потрібну навіску» — ківш та відвали для кормів.
Коли хвалебних од недостатньо
На початку 2020 року господарство стикнулося з тим, що через сильну завантаженість «велика» техніка вже не встигала виконувати весь спектр запланованих робіт. З одного боку, придбання ще одного повноцінного «телескопа» було для ферми невигідним рішенням, з іншого — «роздати людям вила» також не було варіантом, оскільки керівництво господарства завжди переслідувало мету мінімізувати у себе на виробництві людський фактор. Тоді ж Олександр Єрхов і поставив собі за мету знайти якусь альтернативу.
Знайомство директора з міні-навантажувачем стало відносно випадковим, але дуже вчасним збігом обставин, що почалося з візиту у господарство польського товариша: «Він також займається молочним скотарством і ми часто ділимося одне з одним практичними порадами. У розрізі навантажувачів я йому завжди хвалив Manitou, а він мені — Weidemann». Але як у випадку із кожною інвестицією в тваринництві, одних лише хвалебних од техніці було недостатньо, а перш ніж щось купляти, завжди треба це передусім «пощупати». Так, за переконанням Олександра, увагу він звернув на цей агрегат, лише коли вживу побачив, як мобільна машина 3,2 м завдовжки та 1 м завширшки компактно справлялася із рутинною роботою на фермі: «Вони якраз проводили у господарстві підмітання і цей Hoftrac заїжджав у всі кути, куди жоден мій навантажувач би й не потрапив».
У вересні 2020 року Олександр поба¬чив агрегат на стенді групи компаній ТРІА, офіційного дилера Weidemann в Україні, на виставці АгроЕкспо в м. Кропивницький. «Той самий наванта¬жувач, який я побачив на заході, після виставки відправився працювати у наше господарство», — з неприхованою гордістю продовжує керівник.
В роботі оператора головне — комфорт
Після ліричного відступу в історію переходимо до розмови про експлуатацію. За словами механізаторів ферми, які щоденно працюють із міні-навантажувачем, за рік роботи проблем із агрегатом у них не було. «Секрету немає — вчасно проведений сервісний супровід якісної техніки дозволяє заощадити суттєву кількість грошей», — ділиться директор.
Наряду з компактною конструкцією, основними перевагами міні-навантажувача господарство називає зручність у експлуатації, малий радіус розвороту і суттєву для його розмірів потужність. Тож про все за порядком.
Міні-навантажувач залучений у постійну щоденну роботу в закритому приміщенні, тож надзвичайно важливим критерієм для керівника була наявність комфортної кабіни для оператора. «В цій машині я одразу звернув увагу саме робоче місце — воно має великий простір для ніг, а усі елементи управління розташовані під боком». Зокрема, однією з переваг навантажувача в цьому ключі Олександр називає наявність багатофункціонального джойстика, який дозволяє зосередити управління машиною в одній руці.
Оскільки в господарстві міні-навантажувач експлуатується в безпосередній близькості до тварин, не менш важливим критерієм вибору для керівника став і фактор оглядовості, забезпечений висотою сидіння на рівні 1,2 м та повністю заскленою з усіх сторін кабіною.
Третім ключовим елементом зручної експлуатації стала гальмівна поштовхова педаль, яка комбінує в собі гідростатичний привід із системою гальмування. Це дозволяє оператору переміщатися в уповільненому режимі і одночасно швидко здійснювати підйом вантажу. «Основна перевага такої педалі полягає в оптимальному розподілі потужності двигуна між гідравлікою приводу і робочих органів», — продовжує свою думку Олександр.
Обрати гідравліку під власні потреби
Керівник певний час коливався, який обрати навантажувач — із шарнірно-зчленованою чи бічною (бортовою) концепцією повороту: «З одного боку, машини з бічним поворотом мають найменший радіус розвороту, що чудово для роботи в приміщеннях. Однак і зношування шин на таких агрегатах набагато вище». У результаті, із придбанням Hoftrac від Weidemann, Олександр пішов на компроміс: «У основі його конструкції лежить хитний опорний шарнір, тобто всі чотири колеса мають постійний контакт з поверхнею. Це дозволяє машині рухатися з максимальним тяговим зусиллям, а разом із тим не сильно втрачати у маневреності. Звісно ж, це також значно збільшує термін служби шин».
Що стосується гідравліки, то в звичайній роботі на фермі міні-навантажувача з головою вистачає продуктивності Hoftrac у 45 л/хв. Тим не менш, за переконання керівника не все так просто, а в процесі вибору міні-навантажувача господарство одразу має зосереджуватися на тому, з якою метою воно його купляє. «Я одразу розумів, що наша машина працюватиме із рутинними завданнями у виробничих приміщеннях. Але з іншого боку, якщо господарство не планує обмежувати функції навантажувача прибиранням, підгортанням кормів та перевезенням дрібних вантажів, то варто купляти машину з більш потужною гідравлікою на рівні 100–120 л/хв», — запевняє Олександр.
Серед основних помилок роботи із агрегатом керівник виділяє порушення нормативів вантажопідйомності, встановлених виробником. «Перекидне навантаження на ківш за прямого положення рами у цієї машини перебуває на рівні близько 1600 кг. Відповідно, вантажопідйомність такого агрегату становитиме удвічі менше — до 900 кг. Це «червона межа», за яку не можна заходити».
На практиці ж, господарства іноді намагаються збільшити вантажопідйомність міні-навантажувача за рахунок навішування саморобних противаг, що є дуже грубою, а з тим, найбільш поширеною помилкою за експлуатації цих агрегатів. «У цьому випадку в першу чергу страждає вузол кріплення стріли, окрім того, оператор підвищує ризик швидкого зношення шин і прориву шлангів гідравліки», — додає Олександр.
Саме тому, щоб техніка працювала довго і без проблем, працівників господарства слід передусім навчати, а вже потім садити за кермо. «І, звичайно ж, важливо дотримуватися регламенту вчасного сервісного обслуговування», — підсумовує нашу розмову фахівець.
За матеріалами статті з журналу «Тваринництво та ветеринарія»